Szukasz udogodnienia w podlewaniu roślin w ogrodzie? Coraz więcej osób zastępuje tradycyjne węże ogrodowe i konewki systemem nawadniania. Podlewając rośliny wężem, zazwyczaj brakuje nam cierpliwości od powolnego dystrybuowania wody. Szybkie podlewanie powoduje, że woda szybko paruje, a oznacza to brak pożytku dla roślin. Zobacz, czym się kierować przy wyborze odpowiedniego systemu nawadniającego rośliny.
System nawadniania jest bardzo prosty w obsłudze i wygodny, ponieważ nie wymaga praktycznie obsługi. Po zaprogramowaniu działa automatycznie, zarówno w dzień jak i nocą. Nocą – woda paruje dużo wolniej, dzięki czemu możesz kontrolować zużycie wody. Będzie ono wówczas nawet o 50 procent mniejsze, niż w ciągu dnia. Woda będzie wolniej parowała, dzięki czemu trafi do korzeni.
Jeśli masz naprawdę duży ogród, bieganie z wężem ogrodowym jest uciążliwe. Możesz zainstalować system sterowany prosto z budynku. Wówczas warto skorzystać z pomocy firmy, która zajmie się kompleksową instalacją. Takie rozwiązanie jest bardzo wygodne. Urządzenie wysyła sygnał do elektrozaworów zakopanych w ogrodzie i uruchamia nawadnianie. Bardzo dobrym uzupełnieniem takiego systemu są czujniki wilgotności gleby lub deszczu, dzięki którym system będzie dodatkowo się uruchamiał w razie konieczności.
Systemy nawadniające podłącza się do kranu lub studni z pompą. Optymalnie kiedy studnia znajduje się w centralnym miejscu w ogrodzie. Najlepiej jest kiedy odległość od źródła wody jest możliwie najmniejsza. Jeśli jest większa, to można zrobić podłączenie. Do systemu nawadniania należy dobrać odpowiednie elementy emitujące wodę. Masz do wyboru różne mikrozraszacze i zraszacze. Dzięki odpowiednim końcówką emitują mgiełkę zraszającą rośliny. Najefektywniej jest raz na tydzień podlewać ogród obficie, a w pozostałe dni zraszać.
System nawadniający to nowoczesne rozwiązanie, które przydatne jest zwłaszcza dla tych, którzy posiadają ogromne ogrody. Możemy tylko wyobrazić sobie, ile czasu zaoszczędzimy na działce o powierzchni trzystu metrów kwadratowych, kiedy zamiast ręcznego podlewania roślin wybierzemy zamontowanie systemu nawadniającego.
Jeszcze do niedawna uważano, że dobrym rozwiązaniem są zraszacze przenośnie – lata pokazały jednak, że żaden z rodzajów zraszaczy przenośnych – czy to obrotowe czy wahadłowe nie są tak skuteczne, jak specjalistyczne systemy nawadniające. Pojawia się jednak pytanie – jaki system nawadniający wybrać?
Przy bardzo dużym ogrodzie warto zainwestować w systemy w automatyczne sterowniki, które montowane są w budynku. W sposób bardzo łatwy otwierają one i zamykają dostęp do zaworów. W przypadku dużych ogrodów konieczne jest natomiast wykonanie specjalistycznego projektu systemu nawadniającego, w przypadku mniejszych ogrodów wystarczające są systemy nawadniające, które można zamontować samodzielnie – funkcjonują one poprawnie jedynie na maksymalnie dwóch sekcjach.
Najnowocześniejsze systemy nawadniania posiadają dodatkowe funkcje, do których zalicza się czujniki wilgotności gleby chociażby – dzięki temu system jeszcze lepiej kontroluje, kiedy konieczne jest nawodnienie gleby w ogródku. Innymi rodzajami systemów nawadniających są zraszacze, linie kroplujące czy też systemy nawodnienia do korzeniowego. Tego typu urządzenia są z kolei dobrymi rozwiązaniami dla małych ogrodów. Można zamontować je w przypadku rabat lub miejsc, w których posadzone zostały niewielkie, młode krzaki i drzewa. Trzeba również zauważyć, że jest to najczęściej wybierane rozwiązanie ze względu na fakt, że nie pociąga za sobą ogromnych kosztów.
Niezależnie od tego jaki rodzaj systemu nawodniającego wybierzemy warto pamiętać, że dobrym rozwiązaniem jest oddzielne podpięcie wodociągowe, które będzie wykorzystane wyłącznie do podłączenia takiego systemu, to pozwoli na uniknięcie opłaty kanalizacyjnej za wodę wykorzystywaną w ogrodzie do podlewania.