Jaki warto wybrać system nawadniający?

Jaki warto wybrać system nawadniający?

System nawadniający to nowoczesne rozwiązanie, które przydatne jest zwłaszcza dla tych, którzy posiadają ogromne ogrody. Możemy tylko wyobrazić sobie, ile czasu zaoszczędzimy na działce o powierzchni trzystu metrów kwadratowych, kiedy zamiast ręcznego podlewania roślin wybierzemy zamontowanie systemu nawadniającego.

Jeszcze do niedawna uważano, że dobrym rozwiązaniem są zraszacze przenośnie – lata pokazały jednak, że żaden z rodzajów zraszaczy przenośnych – czy to obrotowe czy wahadłowe nie są tak skuteczne, jak specjalistyczne systemy nawadniające. Pojawia się jednak pytanie – jaki system nawadniający wybrać?

Przy bardzo dużym ogrodzie warto zainwestować w systemy w automatyczne sterowniki, które montowane są w budynku. W sposób bardzo łatwy otwierają one i zamykają dostęp do zaworów. W przypadku dużych ogrodów konieczne jest natomiast wykonanie specjalistycznego projektu systemu nawadniającego, w przypadku mniejszych ogrodów wystarczające są systemy nawadniające, które można zamontować samodzielnie – funkcjonują one poprawnie jedynie na maksymalnie dwóch sekcjach.

Najnowocześniejsze systemy nawadniania posiadają dodatkowe funkcje, do których zalicza się czujniki wilgotności gleby chociażby – dzięki temu system jeszcze lepiej kontroluje, kiedy konieczne jest nawodnienie gleby w ogródku. Innymi rodzajami systemów nawadniających są zraszacze, linie kroplujące czy też systemy nawodnienia do korzeniowego. Tego typu urządzenia są z kolei dobrymi rozwiązaniami dla małych ogrodów. Można zamontować je w przypadku rabat lub miejsc, w których posadzone zostały niewielkie, młode krzaki i drzewa. Trzeba również zauważyć, że jest to najczęściej wybierane rozwiązanie ze względu na fakt, że nie pociąga za sobą ogromnych kosztów.

Niezależnie od tego jaki rodzaj systemu nawodniającego wybierzemy warto pamiętać, że dobrym rozwiązaniem jest oddzielne podpięcie wodociągowe, które będzie wykorzystane wyłącznie do podłączenia takiego systemu, to pozwoli na uniknięcie opłaty kanalizacyjnej za wodę wykorzystywaną w ogrodzie do podlewania.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *