Szukamy mieszkania – sam, czy z agentem biura nieruchomości?

Szukamy mieszkania – sam, czy z agentem biura nieruchomości?

1162333_constructing_towerTo pytanie towarzyszy nam od niedawna i wzbudza coraz więcej emocji. Dobrych, czy złych?

Trudno powiedzieć, różnie to bowiem bywa. Wszystko zależy od tego, ile pieniędzy chcemy wydać, jakim zapasem pieniędzy dysponujemy oraz na ile rynek nieruchomości i wszystkie jego aspekty są nam znane.

Kupić mieszkanie bez prowizji biura nieruchomości – czy rzeczywiście oszczędzamy?

Słowo prowizja działa na potencjalnego poszukiwacza domu, jak przysłowiowa płachta na byka. Hmmm… Nie wiedzieć czemu, uważamy, że pieniądze jakie wydajemy w ten sposób są po prostu, jak wyrzucone w błoto. Nic bardziej mylnego.

Prowizja, jaka pobiera od ans agencja nieruchomości nie dotyczy bowiem tylko wyszukania dla nas interesującej oferty, wiele z agencji w skład tej kwoty zalicza również:

Przygotowanie umowy z klientem,

Zbadanie rynku nieruchomości w okolicy, sprawdzenie obowiązujących cen i ofert oraz przypasowanie ich do naszych upodobań oraz potrzeb,

Kontakt z właścicielem mieszkania, nieruchomości, domu lub biura,

Ocena stanu technicznego budynku i innych ważnych aspektów mających wpływ na wynajem mieszkania w przyszłości,

Kontakt z zarządcą budynku.

Dlaczego poszukiwanie mieszkania na własną rękę nie zawsze się opłaca?

Poszukiwania mieszkania na własną rękę oczywiście mogą się udać, co jednak w sytuacji, kiedy trafimy na nieruchomościowy bubel?

Strata wszystkich pieniędzy może się wówczas okazać ogromna, a nasze marzenie o idealnym domu na zawsze odejdzie w zapomnienie.

Kiedy samodzielny zakup mieszkania jest szczególnie niebezpieczny?

Na przykład w momencie, gdy o rynku nieruchomości nie wiemy nic lub bardzo niewiele. Ogłoszeniodawcy bardzo często próbują przed potencjalnymi kupcami zataić pewne informacje dotyczące np. stanu budynku oraz kosztów ukrytych w umowie.

Sprawa jest poważna szczególnie jeśli nasze lokum ma być w przyszłości miejscem pod wynajem dla jakiejś firmy. Aspekt techniczny budynku jest bowiem tutaj sprawą priorytetową. Nie mówiąc już o aspekcie prawa budowlanego oraz przepisach bhp.

Sprawa dosyć trudna występuje także w momencie kiedy kupujemy działkę, chcemy w przyszłości postawić na niej dom, a niestety na etapie budowy okazuje się, że na danym terenie zabrania się postawienia budynku mieszkalnego.

Aby uchronić się przed taką sytuacją należy sprawdzić plan zagospodarowania przestrzennego jeszcze przed podpisaniem umowy dotyczącej zakupu działki. Niestety i o tym często zapominają osoby kupujące nieruchomości.

Pamiętaj, kupując daną nieruchomość na własną rękę jesteś zdany wyłącznie na siebie. Oczywiście, możesz liczyć na rady osób będących w Twoim otoczeniu, niestety ocena tychże rad będzie już należała wyłącznie do Ciebie.

Nigdy nie możesz być w stu procentach pewien, że rada jest słuszna i nie obciąży Cię dodatkowymi kosztami.

Pośrednik z pewnością zagwarantuje nam większe bezpieczeństwo. Szczególnie taki, który dobrze zna lokalny rynek i ma duże doświadczenie zawodowe.

Będzie także wiedział, jak rozmawiać z klientem, który wystawia nieruchomość na sprzedaż, by zmniejszył on nieco cenę.

Jesteś zainteresowany taka tematyką, zajrzyj tutaj.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *