Sposoby zwalczania perzu

Każdy, kto posiada chociażby skrawek trawnika spotkał się z perzem. To nigdy nie jest miłe spotkanie, bo perz to chwast, powszechnie występujący w naszej szerokości geograficznej. Ta roślina z rodziny wiechlinowatych jest dość uporczywa, jej zwalczanie zajmuje dość dużo czasu, ale to nie znaczy, że to czas stracony.

Istnieją dwa sposoby na pozbycie się perzu – mechaniczny oraz chemiczny. Jeden i drugi sposób ma swoich zwolenników i przeciwników. Metoda mechaniczna polega na tym, aby usuwać złogi perzu z gleby i pozbywać się ich, bo zostawione na ziemi znów będą odrastać. Perz rozmnaża się w dwojaki sposób – przez nasiona oraz przez wytwarzanie rozłogów. Jego korzenie znajdują się na głębokości 10 centymetrów pod ziemią, dlatego należy wykonywać podorywkę na taką głębokość. Jeśli chcemy usunąć perz z trawnika, ale tak, żeby go nie zniszczyć, to trzeba uzbroić się w cierpliwość, bo walka będzie trwała nawet 2 miesiące. Należy regularnie i często kosić trawę na bardzo krótko i podlewać trawnik dwa razy dziennie. Do tak karkołomnego zadania zwykła konewka może nie wystarczyć, dlatego wąż ogrodowy będzie niezbędny. Najlepiej robić to latem, bo wiosna i jesienią perz ma bardzo dużo składników odżywczych w korzeniach i ich fragmentaryzacja nie przyniesie oczekiwanych skutków – korzenie będą się rozmnażać.

Natomiast metoda chemiczna polega na stosowaniu oprysku chemicznego. Najlepszym czasem do tego jest okres od końca sierpnia do późnej jesieni. Oprysk należy zastosować po zbiorze zboża, wtedy gdy perz osiągnie przynajmniej 10 centymetrów wysokości. Preparaty do zwalczania perzu to herbicydy, które wnikają do rośliny przez elementy zielone, dlatego perz powinien być na tyle duży, aby pochłaniał środek. Pierwsze efekty, w postaci żółknięcia i wysychania rośliny, są widoczne po nieco ponad tygodniu.

obrazek:

http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Illustration_Elytrigia_repens0.jpg

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *