Jak znaleźć pracę?

Praca stała się w dzisiejszych czasach towarem deficytowym. O tym jak trudno jest znaleźć dobrą ofertę i zostać zatrudnionym w wymarzonej firmie wiedzą chyba wszyscy. Wiele osób uważa wręcz, że jest to niemożliwe. Jak więc szukać, żeby znaleźć pracę?

Zanim zaczniemy jej szukać musimy napisać dobre CV. Powinno być one przejrzyste i mieć wyróżniającą się formę graficzną. Ważne jest również zamieszczenie w nim zdjęcia, na którym zaprezentujemy się jako osoba odpowiedzialna i godna zaufania. Pracodawca, który zamieszcza ogłoszenie o tym, że poszukuje pracownika dostaje setki podobnie wyglądających życiorysów. Wielu z nich nie czyta, dlatego ważne jest, żeby to nasze CV przykuło jego uwagę.

Mamy już CV. Co dalej?Pierwszym i najprostszym krokiem do znalezienia posady jest poinformowanie wszystkich znajomych i rodziny, że szukamy pracy. Jak wiadomo poczta pantoflowa jest instytucją niezwykle skuteczną, często działa o wiele lepiej niż urzędy pracy. Rozwiązanie to ma jeszcze jedną niewątpliwą zaletę. Dzięki niemu trafia do nas o wiele więcej wiadomości o rekrutacjach na różne stanowiska. Często możemy dowiedzieć się o tym jeszcze zanim dana firma zamieści ogłoszenie, że szuka pracownika. Nasi znajomi lub rodzina mogą nas też polecić swojemu pracodawcy jako osobę godną zaufania i najbardziej odpowiednią na dane stanowisko.

Wiele osób szukających pracy ciągle narzeka na wszechobecne bezrobocie, marne płace i bardzo trudną sytuację gospodarczą. Kiedy jednak zada się im proste pytanie, co robią żeby znaleźć pracę, okazuje się, że przeglądają ogłoszenia w prasie i internecie, a poza tym czekają aż praca sama ich znajdzie. Nie tędy droga.

Oczywiście ogłoszenia w prasie i w sieci to potężne źródło ofert pracy, jednak samo przeglądanie ich i wysyłanie CV w niczym nam nie pomoże, jeśli nie wykażemy się większą aktywnością. Dlatego też warto jest rozejrzeć się w regionie, zrobić listę firm z interesującej nas branży i pójść do nich ze swoim CV. Nawet jeśli dana firma nie będzie prowadziła w tym czasie rekrutacji, to zawsze możemy zostawić tam swój życiorys, co zwiększa nasze szanse zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną.

Trzeba również pamiętać, że szukając pracy w internecie nie możemy ograniczać się do jednego znanego nam, ulubionego portalu. Każdy nasz dzień powinien zaczynać się od przejrzenia wszystkich stron, na których zamieszczane są ogłoszenia. Dobrym sposobem jest szukanie ofert przez wyszukiwarkę. Warto jest też ustawić sobie powiadomienia o nowych ogłoszeniach. W ten sposób możemy być pewni, że nie przegapimy żadnej oferty.

Bardzo ważną rolę w poszukiwaniu pracy odgrywa też rozwój osobisty. Dlatego warto jest brać udział w różnego rodzaju warsztatach i szkoleniach, nawet jeśli nie dotyczą one poszerzania kwalifikacji zawodowych. Często można uczestniczyć w nich bezpłatnie lub za symboliczną kwotę. Pozwalają nam one nie tylko nabyć nowe umiejętności, ale też poznać wielu ciekawych ludzi i nawiązać przydatne kontakty, które mogą w przyszłości zaprocentować. Warto poczytać nieco o różnych metodach HR, jakie dana firma stosuje. Warto poznać takie pojęcia jak assesment center czy też ocena i informacja zwrotna 360 stopni – tak, aby poznać choć zarys pracy specjalistów od oceny kompetencji pracowniczych. Dla tych, którzy chcą pogłębić temat, polecam przeczytać to.

Kiedy długo szukamy pracy i jej nie znajdujemy, zaczynamy tracić nadzieję. Tutaj wkracza motywacja. Musimy pamiętać, że pod żadnym pozorem nie możemy się poddawać Jak widać bardzo dużo zależy od nas. Nie możemy tylko narzekać na rząd, czy sytuację w kraju i liczyć na łut szczęścia, lecz musimy wziąć los w swoje ręce. Jeśli sami nie dajemy rady, nie czekajmy, tylko zwróćmy się o pomoc i poradę do specjalistów od rozwoju zawodowego i motywacji.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *