Nowy rok akademicki zbliża się wielkimi krokami. Wielu absolwentów zakończy swoje ostatnie długie wakacje i zacznie poszukiwania dobrze płatnej pracy. Niektórzy z nich mając swój pomysł na biznes zdecydują się na założenie swojej własnej jednoosobowej działalności gospodarczej. Jak się okazuje nie jest to wcale taka skomplikowana czynność, jaka mogłaby się nam wydawać.
Pierwszym krokiem przy zakładaniu jednoosobowej działalności gospodarczej jest wypełnienie dokumentu o nazwie CEIDG. Można to zrobić w dwóch wariantach. Pierwszym jest udanie się do Urzędu Gminy i wypełnienie go na miejscu lub wypełnienie go online. W drugim przypadku, jeśli nie mamy swojego własnego podpisu elektronicznego, i tak będziemy musieli udać się do Urzędu Gminy (w ciągu kilku dni) i podpisać przesłany dokument. Wraz z wypełnieniem dokumentu CEIDG, zostaniemy wpisani do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej (otrzymamy zatem numer REGON) a także ulegniemy zgłoszeniu identyfikacyjnym do Urzędu Skarbowego i zgłoszeniu do płacenia składek ubezpieczeniowych ZUS. Warto tutaj zaznaczyć, że wraz z wypełnieniem CEIDG nie jest pobierana żadna opłata.
Kolejno, w zależności od tego, czy nasza działalność gospodarcza będzie płatnikiem vat czy nie, musimy (lub też nie) złożyć opłatę podatnika VAT. Wynosi ona obecnie 170 zł.
Następnie, w ciągu 7 dni od rozpoczęcia działalności gospodarczej, właściciel ma 7 dni na wypełnienie formularzu ZUA w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.
Wszystkie wyżej wymienione czynności to praktycznie wszystko, co trzeba wykonać przed i w ciągu pierwszych dni prowadzenia działalności gospodarczej. W drugim miesiącu, do 10 dnia miesiąca należy jedynie złożyć deklarację i trzymać się terminów opłat związanych z ubezpieczeniem zdrowotnym, ubezpieczeniem społecznym, podatkiem dochodowym oraz podatkiem VAT.
Wszystkie inne czynności zależą od charakteru działalności i jej celów. W każdym razie, życzymy każdej działalności powodzenia i uzyskiwania sporych zysków.
Leave a Reply