Jak utrzymać czystość wody w ogrodowym basenie?

Jak utrzymać czystość wody w ogrodowym basenie?

Basen w przydomowym ogrodzie to wielkie udogodnienie. Pływanie, leżenie i pluskanie się w wodzie zrelaksuje nas po ciężkim dniu, przyniesie ulgę w czasie letnich upałów oraz będzie świetną atrakcją i miejscem zabawy dla dzieci. Jednak aby korzystanie z basenu było zawsze przyjemnością, trzeba stale kontrolować czystość wody. Jak o nią dbać?

Filtrowanie

Każdy basen powinien być wyposażony w instalację redukującą zanieczyszczenia fizyczne (liście, pyłki, piasek, włosy itp.), która składa się z pompy, filtrów i skimerów. Te ostatnie zamontowane są na równi z taflą i przy pomocy pompy zasysają wodę, która przepływa przez filtry i trafia z powrotem do basenu. Pompę najlepiej jest włączać na 2-3 godziny dziennie. Należy również kontrolować zabrudzenie filtrów – urządzenia posiadają specjalne czujniki. Gdy stopień zanieczyszczenia jest duży, filtr trzeba przepłukać i zamontować ponownie.

Czyszczenie ręczne

Czasami zdarza się, że na powierzchni wody pojawią się dosyć duże obiekty, które mogłyby być usunięte przez instalację filtrującą, ale równie dobrze i szybko oczyścimy wodę własnoręcznie, nie tracąc energii i nie brudząc filtrów. W tym celu powinniśmy zakupić specjalne, gęsto tkane siatki na teleskopowych wysięgnikach, dzięki którym zagarniemy zanieczyszczenia. Mankament stanowi też piasek, który opada na dno basenu. Rozwiązaniem są odkurzacze basenowe – urządzenia podłączamy do pompy i „odkurzamy” dno zbiornika.

Uzdatnianie

Z wody trzeba usuwać także zanieczyszczenia chemiczne, które są za drobne dla filtrów. Jak to zrobić? Po pierwsze przeprowadzać dezynfekcję, która najczęściej polega na chlorowaniu jej za pomocą specjalnych płynów, granulek lub tabletek chlorowych. Następnie niezbędna może się okazać koagulacja. To proces, w czasie którego do wody dodaje się nieszkodliwą dla człowieka substancję łączącą drobne zanieczyszczenia w większe cząsteczki, które wychwytują już filtry. Ważnym elementem dbałości o jakość basenowej wody jest też kontrola poziomu jej pH.

Nieproszeni goście

Dużym basenowym problemem są glony. Te mikroorganizmy powodują znaczne mętnienie wody i powstawanie śliskiej powłoki na ściankach basenu. Glony są nieprzyjemne, ale po pierwsze stanowią zagrożenie dla zdrowia kąpiących się. Żeby uniknąć glonowych problemów, należy stosować przeznaczone do basenów środki zapobiegające rozwojowi organizmów. Można także napowietrzać wodę przy pomocy specjalnych tabletek tlenowych. Wokół basenów kręcą się też czasem pospolite gryzonie – do ich odstraszenia możemy wykorzystać specjalne środki na szczury, trzeba jednak uważać by nie dostały się do wody.

Czuwanie nad nieskazitelną czystością basenu wymaga od nas uwagi, ale jest również kwestią przyzwyczajenia i zakupienia odpowiedniego sprzętu. Dobrze dobrane, kompleksowe środki ułatwią nam zadanie, a właściwie wykonają je za nas.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *