Jak prawidłowo czyścić i konserwować kominek?

Jak prawidłowo czyścić i konserwować kominek?

Jeśli zdecydowałeś się na postawienie kominka w swoim domu, musisz mieć na uwadze, że wymaga on regularnej pielęgnacji oraz czyszczenia. Tylko w ten sposób twój kominek będzie poprawnie działał i służył ci przez długie lata, nie tylko w zimowe wieczory.

Konserwacja wkładów kominkowych i przewodów dymowych

Jednym z najważniejszych aspektów pielęgnacji kominka jest regularna konserwacja wkładów i kaset kominkowych oraz okresowe czyszczenie przewodów dymowych.

Przed każdym sezonem grzewczym sprawdzenia wymagają przede wszystkim uszczelnienia korpusu paleniska oraz uszczelki drzwi i szyby. Jeśli którykolwiek z tych elementów się zużyje, należy dokonać jego wymiany. Ten prosty zabieg ma bardzo znaczny wpływ na proces spalania oraz zapobiega unoszenia się przykrych zapachów.

Natomiast komin odprowadzający dym z kominka powinien być czyszczony co najmniej dwa razy w roku: przed rozpoczęciem sezonu grzewczego oraz w sezonie. Jednak o ile uszczelki można bez większych problemów wymienić samodzielnie, tak czyszczenie komina najlepiej powierzyć specjalistycznej firmie.

Czyszczenie szyby w kominku

Ważnym aspektem pielęgnacji kominka, również ze względów estetycznych, jest właściwie czyszczenie szyby. Głównym źródłem zabrudzeń na szybie kominkowej jest osadzająca się na niej sadza, która powstaje w procesie spalania.

Przy delikatnych zabrudzeniach wystarczy sięgnąć po dobrze rozpuszczający tłuszcz płyn do mycia naczyń i wilgotną ściereczkę, którą następnie przecieramy szybę.

Przy większych smugach konieczne może okazać się zastosowanie specjalistycznego płynu do czyszczenia szyb kominkowych, który możemy kupić w wielu sklepach, takich jak Castorama. W drodze wyjątku możemy użyć też płynu do czyszczenia piekarników.

Co bardzo istotne, do czyszczenia szyb kominkowych nie powinno używać się wody. Z tego powodu wszelkie preparaty z ich powierzchni należy zbierać lekko zwilżonymi miękkimi i chłonnymi ściereczkami lub tradycyjnymi gazetami.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *