Jak mądrze podjąc decyzję?

Każde zarządzanie pieniędzmi należy przeprowadzać niezwykle rozsądnie. Dotyczy to zarówno ich pozyskiwania, jak i rozporządzania. Jak to osiągnąć? Otóż pomoże nam przy tym przstrzeganie procesu podejmowania decyzji. Warto poznać jego pięć etapów już teraz.

Pierwszym etapem w procesie podejmowania decyzji jest ustalenie celu, który chcemy osiągnąć. Przykładowo, naszym celem może być chęć pozyskania dodatkowej sumy pieniężnej. Na tym etapie powinniśmy zatem ustalić czas, w którym chcielibyśmy pozyskać pieniądze, a także konkretną kwotę. Dzięki temu będziemy wiedzieć, czego dokładnie szukać.

Drugim etapem jest wnikliwe poszukiwanie rozwiązań. Należy być tutaj otwartym i wyszukiwać ich we wszystkich możliwych miejscach. Nie należy nigdy wybierać pierwszej możliwości, chyba, że jesteśmy pod ogromną presją czasu. W naszym przykładzie będzie to m.in. inwestycja, kredyt, pożyczka itp.

Kolejnym etapem przy podejmowaniu decyzji jest ocena każdego rozwiązania.

Najczęściej robione jest to za sprawą określonych kryteriów. Każde z możliwych rozwiązań należy ocenić za pomocą tych samych wag. Przykładowymi kryteriami mogą być tutaj czas, efekty, wkład pieniężny itp.

Czwartym etapem jest wybór najlepszego z rozwiązań.

Jeśli jednak żadne z rozwiązań nie zaspokaja nas, należy wrócić do punktu drugiego i rozpocząć poszukiwania jeszcze raz.

Ostatnim etapem jest pojawienie się wrażeń podecyzyjnych. Mogą być ona pozytywne bądź negatywne. W sytuacji pojawienia się wrażeń pozytywnych, prawdopodobnie wybór zostanie ponowiony w przyszłości. W sytuacji negatywnych odczuć, wybór nie zostanie ponowiony w przyszłości.

Proces decyzyjny wydaje się być prostym procesem. Należy jednak pamiętać, by do jego realizacji zawsze podchodzić z głową. W tym czasie usuńmy wszelkie emocje i skupmy się na najważniejszym. Dzięki temu podjęta decyzja zawsze będzie trafna, a jej efekt nie będzie dla nas negatywnym zaskoczeniem.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *