Jak kupować w sieci

Bez wątpienia można rzec, że internet odgrywa coraz większą rolę w naszym życiu. Za jego pomocą kontaktujemy się z rodziną i przyjaciółmi, płacimy rachunki, a także robimy zakupy. Jeśli również i Ty robisz zakupy online, poznaj 8 zasad, dzięki którym czynność ta nie wymknie Ci się spod kontroli.

Po pierwsze, zanim kupisz coś w danym e-sklepie, sprawdź czy jest jest on zarejestrowany (czyli czy posiada nazwę, adres a także NIP, REGON oraz numer KRS lub EDG). Jeśli ma, sklep nie powinien być podejrzany. Jednak jako ostrożności nigdy za wiele, warto poczytać informacje na forach lub popytać znajomych czy słyszeli o danym sklepie.

Po drugie, jeśli zapłaciłeś za towar z góry, zawsze otwórz przesyłkę przy kurierze i sprawdź, jak wygląda produkt. Staraj się jednak płacić przy odbiorze. Wtedy unikniesz przykrych niespodzianek.

Po trzecie, jeśli jednak natrafiłaś na felerny towar, nie wahaj się tego zgłosić.

Masz prawo do otrzymania towaru zgodnego z opisem.

W związku z punktem trzecim ważny jest kolejny punkt. Kupując coś w sklepie internetowym, nabywca ma zawsze 10 dni na oddanie towaru. Co więcej, nie musi przy tym podać przyczyny zwrotu produktu. Nie tyczy się to jednak m.in. biletów na różnego rodzaju imprezy czy też koncerty.

Piątą zasadą udanych zakupów w sieci jest dobre rozeznanie. Zawsze sprawdź w kilku miejscach cenę towaru, który chcesz nabyć. Bardzo często okazuje się, że są miejsca (wcale nie gorsze) w których produkty kupisz o wiele taniej niż w popularnych e-sklepach.

Szóstym zakupowym przykazaniem jest rozwaga.

Jeśli widzimy super bluzkę prosto od Armaniego za wyjątkową cenę 49zł – miejmy świadomość, że będzie to raczej bluzka Amani czy też Arani. Za dobrą rzecz trzeba dobrze zapłacić – nawet w e-sklepie.

Siódma zasada dotyczy aukcji. W ich przypadku nie można zwrócić towaru, bo np. rozmiar jest za duży. Co więcej, zawsze podbijajmy cenę w ostatnim momencie. Podbijanie ceny w trakcie trwania aukcji (np. na samym początku) nie ma głębszego sensu.

Po ósme, dokładnie czytajmy opis rzeczy. Może się bowiem czasem okazać, że krótki opis małą czcionką tuż pod zdjęciem zawiera informacje o uszkodzeniach czy inne kruczki. Nie czytajmy zatem tylko samego tytułu – szczególnie przy wartościowych rzeczy.

Skoro już wiesz najważniejsze rzeczy, zaczynamy e-shopping. Gotowi? Klik.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *