Farmy wertykalne

farmy wertykalneFarmy wertykalne to rozwiązanie mające na celu odpowiedź na problem związany ze zmniejszaniem się powierzchni, którebędzie można przeznaczyć na uprawę roślin i warzyw. Co więcej, jest to o tyle ważne, iż wraz z coraz mniejszym miejscem do zagospodarowania będzie zwiększała się liczba mieszkańców naszej planety.

Czym jest i jak działa farma wertykalna
Pierwsze koncepcje farm wertykalnych powstały w 1999 roku. Zostały stworzone one przez profesora Dicksona Despommiera. Farmy wertykalne lub pionowe gospodarstwa rolne, to miejsca, których głównym celem jest wytwarzanie i nieprzerwane dostarczanie żywności. Taka sytuacja może być możliwa ze względu na wykorzystywanie technologii rolnych. Co ważne, technologie te będą wykorzystywane na okrągło. Oznacza to, że woda oraz nawozy będą powtórnie wykorzystywane do dalszych rozwojów roślin, owoców i warzyw.

Jak wygląda farma wertykalna
Koncepcja farmy wertykalnej to wysoki nowoczesny budynek składający się z kilku, kilkunastu pięter. W każdym z pięter powstałyby mniejsze piętra, w których rozwijały by się poszczególne plantacje warzyw. Całość wykorzystywała by wyżej wymienioną nowoczesną technologię rolną.

farmy wertykalne

Zalety farm wertykalnych
Wśród głównych zalet farm wertykalnych zalicza się:

  1. wysoką produktywność (szacuje się, że 30-piętrowa wieża mogłaby wyżywić ok. 50 tysięcy osób),
  2. produkowanie żywności bez pestycydów i nawozów,
  3. redukcję chorób zakaźnych,
  4. zamianę czarnej wody w wodę pitną,
  5. obniżanie zapotrzebowania na paliwa kopalne,
  6. możliwość uprawy w centrum miast,
  7. poprawę sytuacji gospodarczej w krajach niskorozwiniętych.

Gdzie farmy wertykalne mają możliwość zaistnieć
Farm wertykalne to idea związana głównie z krajami, które nie mają rozwiniętego gospodarstwa rolnego, takie jak np. Islandia czy Emiraty Arabskie. Co więcej, będzie to idealne rozwiązanie dla krajów, w których mieszka bardzo dużo ludzi, np. Chiny. W takie farmy zainwestowałyby również takie kraje jak Indie. Tak naprawdę, każde państwo chciałoby zainwestować w tą niezwykłą koncepcję rolnictwa wewnątrz budynków.

Farmy wertykalne to doskonałe rozwiązanie na problem związany z kończącymi się zasobami ziemi. Jej największa korzyścią jest to, że każdy będzie nakarmiony, a jest to jedną z najważniejszych rzeczy w życiu.

źródło zdjęć:,economist.com

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *