CRM – potrzebny w firmie?

1159613_binary_code_1Każde skomputeryzowane przedsiębiorstwo ma swój wypracowany system komunikacyjny – czasem wykorzystujący płatne kanały wymiany informacji, a czasem oparty na darmowych narzędziach. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety, niemniej w miarę, jak firma się rozwija przychodzi moment, w którym rodzi się chaos organizacyjny. Są rzecz jasna sposoby, by temu zapobiec.

Nawet jeśli do pewnego momentu wszystko funkcjonowało świetnie to nie jest powiedziane, że w pewnym momencie system się nie załamie. Darmowe narzędzia mają to do siebie, że lubią się zmieniać bez wcześniejszej zapowiedzi, albo po prostu znikać z rynku. Warto w takiej sytuacji zastanowić się nad wdrożeniem systemu CRM dla naszej firmy.

Co oznacza ten skrót? Jest to Customer Relationship Manager, czyli program pozwalający na zarządzanie danymi o klientach. Pozwala tworzyć ogromne bazy danych, dostępne na wyciągnięcie ręki. Najważniejsze jednak, że konstytuuje schematy komunikacyjne. Kiedy w firmie wykorzystuje się kilka komunikatorów czasem nie wiadomo, gdzie szukać konkretnego pliku – czy jest on zapisany na dysku, czy może jednak wciąż wisi jako załącznik w mailu? A może jednak ktoś mi go dał na przenośnym dysku USB, stąd leży gdzieś zawieruszony na dysku twardym?

CRM rozwiązuje tę kwestię. Konkretny plik wystarczy podpiąć pod podstronę konkretnego klienta, by zawsze był ‘na wyciągnięcie ręki’, umieszczony w logicznym i oczywistym miejscu. Dzięki temu o wiele łatwiejsze staje się również wdrażanie do projektu nowych pracowników – wystarczy udzielić im dostępu do pełnej dokumentacji związanej z firmą, z którą współpracujemy. Dzięki temu omija nas konieczność ręcznego gromadzenia plików związanych ze współpracą z danym klientem i wysyłania ich konkretnej osobie.

Wreszcie system CRM ogromnie ułatwia pracę w pionie handlowym firmy. Zgromadzenie danych w jednym miejscu ogromnie poprawia wydajność pracy naszych pracowników właśnie ze względu na fakt, że mają wszystko w zasięgu kilku kliknięć.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *