Co muuuusi mieć nowoczesna dojarnia

Wieś kojarzy się z krowami pasącymi się na zielonej trawie. A dojenie krów kojarzy się z małym stołeczkiem, na którym siedzi gospodarz lub gospodyni pociągająca za wymiona, a mleko spływa do podstawionego wiadra. Ale jeśli mleko ma być biznesem, stołeczek nie wystarcza. Potrzebna jest nowoczesna udojnia.

Udojnia, która usprawnia dojenie, musi być wyposażona w odpowiedni sprzęt. Wyróżniamy kilka rodzajów hal udojowych:

– hala udojowa typu rybia ość – to hala, w której krowy są ustawione pod kątem 60% do brzegu kanału. Między nimi są małe odstępy, a dojenie odbywa się od tyłu.

– hala udojowa typu tandem – taka hala składa się z boksów. Każdy boks jest przeznaczony na jedną krowę. Dojarz widzi krowę w całości, więc może ocenić jej stan fizyczny. Ma z nią również kontakt wzrokowy. System wypuszcza wydojoną krowę z boksu i wpuszcza na jej miejsce następną.

– hala udojowa typu bok w bok – krowy są ustawione równolegle, bardzo blisko siebie, więc droga jaką musi pokonać dojarz jest niewielkie, co zwiększa efektywność jego pracy. Dojenie odbywa się do tyłu.

– hala udojowa typu karuzela – to dużych rozmiarów obracająca się platforma, na którą wchodzą krowy. Dojarz znajduje się cały czas na swoim stanowisku, platforma przybliża do niego krowy. Ruch jest płynny, a prędkość można regulować. Karuzela jest polecana do dużych stad krów, bo zawiera wiele stanowisk.

Warto zwrócić uwagę na takie elementy jak:

aparaty udojowe, które odciągają mleko krów. Najlepiej wybrać takie, które posiadają pojemnik schładzający mleko (to sprawi, że będzie ono dłużej świeże).

gumy strzykowe, które mają kontakt ze zwierzęciem. Powinny być wysokiej jakości, by nie wpływać negatywnie na zdrowie krowy, zwiększyć efektywność dojenia oraz zachować higienę pracy.

poidła. Krowa potrzebuje około 150 litrów wody dziennie, a to zwiększa jej wydajność mleczną. Ważny jest też sprzęt do podtrzymywania jednakowej temperatury wody.

Ponadto opłaca się zainwestować w maty antypoślizgowe, odpowiednie oświetlenie w okresie jesienno-zimowym czy muchołapki. Wszystko, by krowy nie stresowały się i dawały jak najwięcej mleka.

One Response to “ “Co muuuusi mieć nowoczesna dojarnia”

  1. Mati pisze:

    Który muszą być zadowolone 🙂

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *