Wieś kojarzy się z krowami pasącymi się na zielonej trawie. A dojenie krów kojarzy się z małym stołeczkiem, na którym siedzi gospodarz lub gospodyni pociągająca za wymiona, a mleko spływa do podstawionego wiadra. Ale jeśli mleko ma być biznesem, stołeczek nie wystarcza. Potrzebna jest nowoczesna udojnia.
Udojnia, która usprawnia dojenie, musi być wyposażona w odpowiedni sprzęt. Wyróżniamy kilka rodzajów hal udojowych:
– hala udojowa typu rybia ość – to hala, w której krowy są ustawione pod kątem 60% do brzegu kanału. Między nimi są małe odstępy, a dojenie odbywa się od tyłu.
– hala udojowa typu tandem – taka hala składa się z boksów. Każdy boks jest przeznaczony na jedną krowę. Dojarz widzi krowę w całości, więc może ocenić jej stan fizyczny. Ma z nią również kontakt wzrokowy. System wypuszcza wydojoną krowę z boksu i wpuszcza na jej miejsce następną.
– hala udojowa typu bok w bok – krowy są ustawione równolegle, bardzo blisko siebie, więc droga jaką musi pokonać dojarz jest niewielkie, co zwiększa efektywność jego pracy. Dojenie odbywa się do tyłu.
– hala udojowa typu karuzela – to dużych rozmiarów obracająca się platforma, na którą wchodzą krowy. Dojarz znajduje się cały czas na swoim stanowisku, platforma przybliża do niego krowy. Ruch jest płynny, a prędkość można regulować. Karuzela jest polecana do dużych stad krów, bo zawiera wiele stanowisk.
Warto zwrócić uwagę na takie elementy jak:
– aparaty udojowe, które odciągają mleko krów. Najlepiej wybrać takie, które posiadają pojemnik schładzający mleko (to sprawi, że będzie ono dłużej świeże).
– gumy strzykowe, które mają kontakt ze zwierzęciem. Powinny być wysokiej jakości, by nie wpływać negatywnie na zdrowie krowy, zwiększyć efektywność dojenia oraz zachować higienę pracy.
– poidła. Krowa potrzebuje około 150 litrów wody dziennie, a to zwiększa jej wydajność mleczną. Ważny jest też sprzęt do podtrzymywania jednakowej temperatury wody.
Ponadto opłaca się zainwestować w maty antypoślizgowe, odpowiednie oświetlenie w okresie jesienno-zimowym czy muchołapki. Wszystko, by krowy nie stresowały się i dawały jak najwięcej mleka.
Który muszą być zadowolone 🙂