Szczury, podobnie jak myszy, bardzo chętnie osiedlają się w naszych ogrodach. Jeżeli również borykasz się z tym problemem, powinieneś jak najszybciej podjąć odpowiednie działania, by uniknąć swoistej inwazji tych zwierząt i szkód, które mogą spowodować.
Szczury występujące w Polsce mają od około 20 do 30 centymetrów długości ciała, a ponadto bardzo szybko się rozmnażają. Jeśli nieopatrznie do tego dopuścimy, w naszym ogrodzie lub domu może pojawić się nawet do kilkudziesięciu osobników.
Jakie są objawy obecności szczura?
Wśród najczęstszych oznak obecności szczura w naszym ogrodzie wymienia się resztki pokarmów, uszkodzenia w drewnianych elementach wyposażenia oraz odchody zwierzęce. Z kolei w piwnicach i garażach nieproszony gość zwykle pozostawia po sobie również nadgryzione kable i przewody lub narusza nasze zapasy żywności.
Jeśli zauważymy choć jeden z powyższych objawów, powinniśmy od razu zacząć działać. Jednego szczura zawsze łatwiej jest zwalczyć niż całe stado. A zapamiętać należy, że zwierzęta te niechętnie opuszczają miejsca, w których jest im dobrze i mają dostęp do pożywienia.
Sposoby walki ze szczurami
Choć pułapki na szczury mogą kojarzyć nam się z pewną popularną kreskówką, wciąż znajdują szerokie zastosowanie. Ustawiając pułapki pamiętajmy jednak, by nie stanowiły one zagrożenia dla psów, kotów czy dzieci.
Innym sposobem na pozbycie się niechcianego gościa są środki na szczury. Wabią one zwierzę swoim apetycznym wyglądem, jednak w rzeczywistości zawierają zabójcze dla gryzoni substancje. Również w tym przypadku zadbajmy o to, by trutki wystawiać w miejscach niedostępnych dla naszych pupili i dzieci.
Jeśli mimo starań nie możemy zwalczyć szkodników, możemy zdecydować się na profesjonalne odszczurzanie. Deratyzacja przeprowadzona przez profesjonalną firmę nie tylko pozwoli pozbyć się szczurów, ale też zabezpieczy ogród lub dom przed ich ponownym pojawieniem się.
Leave a Reply