Piękne, zadbane rośliny są dumą każdego właściciela ogrodu. Jednak ich prawidłowy rozwój uzależniony jest przede wszystkim od jakości gleby w danym miejscu. Jak łatwo i szybko sprawdzić, jaki odczyn pH ma podłoże?
Co oznacza odczyn pH?
Odczyn pH określa stopień kwasowości gleby. Im odczyn jest niższy, tym gleba jest bardziej kwaśna. Dla przykładu, gleby piaszczyste charakteryzują się odczynem kwaśnym, a ich pH wynosi od 3,0 do 5,0.
W przypadku gleb gliniasto-piaszczystych i ilastych pH wynosi 6,0 lub 7,0, co oznacza, że są to podłoża obojętne – słabo kwaśne lub słabo zasadowe. Natomiast pH gleb gliniastych i próchniczych wynosi 8,0 lub 9,0, więc są to podłoża zasadowe lub silnie zasadowe.
Dlaczego odczyn gleby ma znaczenie?
Odczyn gleby ma ogromny wpływ na rozwój roślin, możliwość ich wzrostu oraz pobierania składników odżywczych, a nawet odporność na drobnoustroje i grzyby. Brak znajomości odczynu pH może przyczynić się do tego, że posadzone na danym podłożu rośliny mają niewielką szansę, by wyrosnąć.
Papierek lakmusowy
Jednym z najpopularniejszych sposobów na sprawdzenie odczynu gleby jest użycie lakmusowego papierka. Jego zaletą jest niska cena oraz możliwość szybkiego uzyskania rezultatu.
Do suchego i czystego pojemnika wsypujemy próbkę ziemi i wlewamy do niej wodę destylowaną. Po wymieszaniu moczymy papierek, który po kilku minutach powinien zmienić kolor. Wynik należy porównać z opisem na opakowaniu.
Test na odczyn gleby
Odczyn gleby możemy też sprawdzić przy pomocy specjalnego testu, który możemy kupić już za około 30 zł. Przebiega on podobnie jak w przypadku papierka lakmusowego.
W pojemniku umieszczamy próbkę ziemi, zalewamy wodą destylowaną i wrzucamy tabletkę ze wskaźnikiem pH. Po potrząśnięciu czekamy, aż ziemia opadnie na dno pojemnika, a woda zmieni kolor. Rezultat również porównujemy z opisem na opakowaniu.
Kwasomierz glebowy
Analogicznie postępujemy używając kwasomierza glebowego. W kwasomierzu umieszczamy ziemię, zalewamy wodą destylowaną i czekamy aż zmieni ona kolor. Także w tym przypadku wynik porównujemy ze skalą umieszczoną na opakowaniu.
Leave a Reply