Pewnie każdy szanujący się gospodarz wie, że kur niosek nie można traktować po macoszemu. Koniecznie trzeba im zapewnić dobre warunki, aby mogły dla nas znosić jak największą ilość jaj, którą potem wykorzystamy do różnych niecnych celów 😉 lub sprzedamy. Otóż, do szesnastego tygodnia życia kury te nie potrzebują tak wielkich komfortów, ponieważ jeszcze nie znoszą jaj. Jednakże, gdy ten wiek przekroczą, należy pomyśleć o odpowiednim ulokowaniu poszczególnych sprzętów i gniazd tak, aby czuły się dobrze i było im wygodnie.
Zacznijmy od podstaw. Otóż, kury nie mogą przebywać w tłoku, więc powinniśmy tak zagospodarować kurnik, aby zaoferować metr kwadratowy nie więcej niż czterem kurom. Wtedy będą się czuć odpowiednio i będą miały wystarczającą swobodę poruszania się. Jeśli mowa o sprzęcie do karmienia i pojenia, to powinien on znajdować się na wysokości dzioba kur, tak, aby ograniczyć do minimum wypadanie mieszanki paszowej z pojemnika na pożywienie i wylewanie wody z poidła.
Jednym z ważniejszych miejsc w kurniku dla kur niosek są gniazda. My proponujemy takie rozwiązanie:
Gniazdo to powinno znajdować się w kącie, bokiem lub tyłem do światła oraz wejścia do kurnika. Należy kurom zapewnić maksimum prywatności.
Gdy kura kończy 16 tydzień życia, wchodzi w dorosłość. Należy odpowiednio troszczyć się o nie wtedy, bo to, w jaki sposób zostaną potraktowane, wpłynie na to, w jaki sposób kura będzie znosić jaja. Powinna się też zmienić żywność kury, potrzebuje ona paszy z większą o 16 % ilości białka. W kurniku nie może wtedy zabraknąć pojemnika z kredą paszową zmieszaną z piaskiem, aby mogła uzupełniać składniki mineralne, które są potrzebne do produkcji skorupy dla jajek. W razie potrzeby, możemy też zastanowić się nad podaniem zestawu witamin, takich jak A, D i E. Wtedy też powinno się wydłużać dzień kurze, jeśli jest zima i doby są krótkie, to sztucznie, ponieważ potrzebuje ona 10 godzin światła. 2 tygodnie później musi się to wydłużyć do 12 godzin. Nie należy jednak przesadzać ze światłem, maksymalny czas naświetlenia wynosi 14-15 godzin. Pamiętajmy o tym, żeby w okresie nieśności nie skracać czasu oświetlenia.
Leave a Reply