Środki do ochrony i pielęgnacji drewna chronią je przed działaniem wilgoci, zapobiegają uszkodzeniom powierzchni i przedłużają jego trwałość. Wśród najpopularniejszych tego typu preparatów wymienia się przede wszystkim lakiery do drewna, niemniej ich odpowiedni wybór może okazać się już nie lada wyzwaniem.
Jak działają lakiery do drewna?
Lakiery tworzą na powierzchni twardą i przezroczystą powłokę, która podkreśla walory dekoracyjne i estetyczne drewna. Dzięki zastosowaniu lakieru, powierzchnia staje się odporna na ścieranie oraz niekorzystny wpływ czynników zewnętrznych.
Przed zakupem zwróćmy jednak uwagę, że lakiery do drewna różnią się od siebie właściwościami, a w związku z tym także przeznaczeniem. Będzie to szczególnie istotne w przypadku zewnętrznych powierzchni drewnianych, które wymagają specjalnego zabezpieczenia przed deszczem, śniegiem, mrozem, wiatrem czy słońcem. Dla ułatwienia, producenci zwykle podkreślają, gdzie dany preparat może być stosowany.
Rodzaje lakierów do drewna
Jeden z podstawowych podziałów lakierów do drewna wyróżnia preparaty podkładowe i nawierzchniowe. Lakiery podkładowe, które wnikają głęboko w strukturę drewna, stosuje się jako pierwszą warstwę.
Lakiery nawierzchniowe tworzą warstwę wykończeniową, chroniącą drewno przed uszkodzeniem i wilgocią, a ponadto nadającą podłożu ostateczny wygląd.
Lakiery akrylowe i poliuretanowe
Inny podział lakierów wyróżnia preparaty wodorozcieńczalne i rozpuszczalnikowe. Do grupy wodorozcieńczalnych należą lakiery akrylowe, poliuretanowe i poliuretanowo-akrylowe.
Lakiery akrylowe nie zmieniają barwy drewna, nie wymagają podkładu, bardzo dobrze się rozprowadzają, a także szybko wysychają. Powstała powłoka jest elastyczna, ale niezbyt odporna na ścieranie i wgniecenia. Lakiery poliuretanowe wykazują większą odporność na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne, a ponadto nie wydzielają szkodliwych oparów.
Z kolei wśród preparatów rozpuszczalnikowych wymienia się lakiery poliuretanowe, uretanowe, uretanowo-alkidowe i chemoutwardzalne. Lakiery rozpuszczalnikowe mogą wydzielać toksyczne opary, ale powstała przy ich użyciu powłoka jest z reguły bardzo twarda, wytrzymała oraz odporna na ścieranie, wilgoć i uszkodzenia mechaniczne.
Leave a Reply