O nieuczciwych deweloperach dowiadujemy się praktycznie na każdym kroku. W każdej grupie znajomych znajdzie się bowiem jakiś nieszczęśliwiec, który niestety popadł w długi po tym, jak zamiast pięknego mieszkania, przyszło mu użerać się z deweloperem.
Niestety, prawo prawem, a deweloperzy dalej oszukują. Na szczęście w ostatnim czasie znacznie szerzej niż do tej pory rozpoczęto walkę tego typu sprzedawcami. Być może zatem, większość ludzi odzyska to, na co zbierali pieniądze przez całe życie.
Cała sprawa rozpoczęła się od fali pozwów, które wpływają do kancelarii prawniczych. Ich ilość jest na tyle zdumiewająca, że postanowiono coś w tej kwestii zrobić, na tyle, by uchronić resztę potencjalnych osób, które w niedalekiej przyszłości będą chciały zakupić mieszkanie.
Dosyć częste stały się także pozwy zbiorowe przeciwko największym polskim gigantom na rynku nieruchomości. W grupie łatwiej jest bowiem walczyć z tak poważnym przeciwnikiem.
Co możemy zrobić, gdy deweloper spóźnia się z oddaniem domu?
Czasem, na upragnione mieszkanie potrafimy czekać latami. Jak się jednak okazuje zupełnie niepotrzebnie. Zamiast tego spokojnie możemy odstąpić od umowy na podstawie ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego. Co więcej opieszały deweloper powinien nam dodatkowo wypłacić odszkodowanie za zwłokę.
W skład kosztów odszkodowawczych o których była mowa wcześniej, wchodzą także koszty wynajmu mieszkania, które musieliśmy pokryć podczas oczekiwanie na nowe lokum.
Dlaczego pozew zbiorowy?
Pozwy zbiorowe maja kilka zalet, największą z nich jest przede wszystkim obniżenie kosztów jednostkowych poprzez ich podział na wszystkie osoby biorące udział w sprawie, jaka toczy się przeciwko danemu deweloperowi.
Pozew zbiorowy może nastąpić wówczas, gdy zbierze się grupa 10 osób, pokrzywdzonych przez tego samego dewelopera. Pozew zbiorowy nie musi dotyczyć wyłącznie zwrotu pieniędzy za nieoddany budynek, równie dobrze można także powalczyć o usunięcie wady technicznej, która nastąpiła w danym domu z ewidentnej winy dewelopera.
Pozwy zbiorowe dają nam możliwość skorzystania z fachowej pomocy prawnika, dzięki temu bywają bardzo popularne na rynku nieruchomości. Obecnie dają nam największą szansę an wygranie danej sprawy przeciwko deweloperowi.
Nie ma stuprocentowego sposobu na to, by ustrzec się nieuczciwego dewelopera. Można jednak podjąć pewne działania, które pomogą nam zminimalizować to ryzyko:
Zażądajmy wypisu z ewidencji gruntów i ukazania mapy ewidencyjnej,
Poprośmy o wyciąg KRS który nie będzie starszy niż 3 miesiące,
Sprawdźmy wszystkie pozwolenia na budowę,
Koniecznie spójrzmy i dokładnie przeczytajmy aktualny odpis z księgi wieczystej danego mieszkania.
Wreszcie trzy razy przeczytajmy umowę podpisywaną z deweloperem, zanim rzeczywiście zgodzimy się na jej podpisanie. Zwróćmy przy tym uwagę na cenę mieszkania, przedmiot umowy, kary, terminy wpłat oraz termin oddania nieruchomości.
Inne tematy dotyczące nieruchomości znajdziesz także tutaj.
Leave a Reply